REGULAMIN
Cmentarz parafialny w Skrzydlnej
Cmentarz jest miejscem świętym, miejscem wiecznego spoczynku naszych Zmarłych i miejscem modlitwy za nich. Ma charakter sakralny. Powinien być otoczony czcią i szacunkiem oraz szczególną troską. Na cmentarzu należy zachowywać powagę, ciszę i porządek.
- Cmentarz jest własnością Parafii w Skrzydlnej i służy wszystkim jej Parafianom.
- Administratorem cmentarza jest Proboszcz Parafii.
- Sprawy związane z pochówkiem zmarłych oraz innymi czynnościami wykonywanymi na cmentarzu należy załatwiać w kancelarii parafialnej.
- Groby powinny być zaopatrzone w napisy zawierające imię i nazwisko oraz datę śmierci. Po okresie 20 lat groby zaniedbane, nieopisane będą ponownie użyte.
- Po 20 latach od dnia pochówku istnienie grobu może być przedłużone na kolejne 20 lat przez umieszczenie stosownej opłaty.
- Wszelkie prace na cmentarzu muszą być uzgodnione z Administratorem cmentarza.
- Zgody wymaga:
- grzebanie zmarłych,
- ekshumacja lub przeniesienie do innego grobowca po przedstawieniu koniecznych zezwoleń,
- budowa grobowca,
- budowa lub remont pomnika,
- prowadzenie wszelkich robót kamieniarskich,
- wykonywanie betonowych wylewek przy grobach, układanie kostki, umieszczanie ławeczek przy grobach,
- sadzenie lub wycinanie drzew lub krzewów na cmentarzu.
- Zakres wykonywanych prac nie może wykraczać poza granice miejsca grzebalnego.
- Bieżące odpady i śmieci mają być składowane jedynie w miejscach do tego przeznaczonych. Ziemię po wykopaniu grobu oraz pozostały po remoncie lub rozbiórce gruz ze starego pomnika należy wywieźć z cmentarza przez wykonującego prace. Zabrania się składowania tych odpadów w kontenerze.
- Na cmentarzu zabrania się:
- zakłócania ciszy, porządku i powagi miejsca,
- wjazdu pojazdami mechanicznymi bez zgody zarządcy,
- zanieczyszczania terenu wokół cmentarza oraz niszczenia zieleni, nagrobków i urządzeń cmentarnych,
- wprowadzania zwierząt,
- samowolnego sadzenia i usuwania drzew,
- palenia tytoniu i spożywania alkoholu.
- Zarządca nie ponosi odpowiedzialności za szkody wynikłe z dewastacji lub klęsk żywiołowych. Groby podlegają indywidualnemu ubezpieczeniu.
- Wymiary grobów:
Groby ziemne powinny mieć następujące wymiary:
- pojedyncze, w których składa się trumnę ze zwłokami dziecka do lat 6: długość 1,2 m, szerokość 0,6 m, głębokość 1,2 m;
- pozostałe pojedyncze, w których składa się trumnę ze zwłokami: długość 2,0 m, szerokość 1,0 m, głębokość 1,7 m;
- pojedyncze, w których składa się urnę: długość 0,5 m, szerokość 0,5 m, głębokość 0,7 m.
Groby murowane powinny mieć następujące wymiary:
- pojedyncze, w których składa się trumnę ze zwłokami: długość 2,2 m, szerokość 0,8 m, głębokość 0,8 m;
- pojedyncze, w których składa się urnę: długość 0,5 m, szerokość 0,5 m, głębokość 0,7 m.
W zależności od warunków gruntowych i wodnych można stosować pochówek zwłok piętrowo w grobach ziemnych lub murowanych, przy czym trumny powinny być między sobą przedzielone warstwą ziemi o grubości co najmniej 0,3 m albo murem lub betonem zbrojonym o grubości co najmniej 0,06 m.
Głębokość grobu rodzinnego ziemnego dla dwóch trumien umieszczonych jedna nad drugą powinna wynosić co najmniej 2,5 m. Dla każdej następnej trumny grób powinien być głębszy o 0,8 m.
Groby rodzinne ziemne, w których trumny mają być składane obok siebie na jednym poziomie, powinny mieć następujące minimalne wymiary: długość 2,0 m, szerokość 1,8 m (0,8 m + 0,2 m + 0,8 m), niezależnie od głębokości grobu.
Groby rodzinne murowane, w których trumny mają być składane obok siebie na jednym poziomie, powinny mieć oddzielne dla każdej trumny komory o minimalnych wymiarach: długość 2,2 m, szerokość 0,8 m, głębokość 0,8 m. Komory powinny być od siebie oddzielone murem lub betonem zbrojonym o grubości co najmniej 0,06 m, niezależnie od głębokości grobu.
W grobach murowanych dno grobu może być ziemne lub umocnione. Dno umocnione powinno mieć spadek jednokierunkowy; w miejscu najniższym należy przewidzieć odpływ łączący się z ziemią.
Pomiędzy grobami powinno być zapewnione przejście o szerokości co najmniej 0,5 m.
Przejścia między grobami mogą być zagospodarowane wyłącznie za zgodą zarządcy cmentarza oraz na warunkach przez niego określonych.
Na grobach można ustawiać nagrobki o wymiarach nieprzekraczających granic powierzchni grobu albo usypywać ziemię w postaci pagórka nad grobem.
13. W sprawach nieuregulowanych niniejszym Regulaminem mają zastosowanie powszechnie obowiązujące przepisy, a w szczególności Ustawa z dnia 31 stycznia 1956 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych (tekst jednolity Dz.U. z 2000 r. Nr 23, poz. 295 z późn. zm.) oraz Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 7 marca 2008 r. w sprawie wymagań, jakie muszą spełniać cmentarze, groby i inne miejsca pochówku zwłok i szczątków (Dz.U. z 2008 r. Nr 48, poz. 284).