Misterium Chwalebnej Drogi – Inscenizacja Tajemnic Chwalebnych – 25.08.2024 r.

W niedziele 25 sierpnia 2024 r. o godz. 17:00 zostało przedstawione na placu przed kościołem w Skrzydlnej oraz wewnątrz kościoła MISTERIUM CHWALEBNEJ DROGI przygotowane przez grupę ponad 50 parafian pod kierunkiem ks. Bogdana Mikołajczyka.

(NIE)ZNANA INSCENIZACJA CHWALEBNEJ DROGI JEZUSA I MARYI „PÓJDŹMY RAZEM Z JEZUSEM I MARYJĄ DROGĄ WYZNACZONĄ PRZEZ CHWALEBNE TAJEMNICE RÓZAŃCA ŚWIĘTEGO”  to duchowa droga wyznaczona przez tajemnice chwalebne Różańca, w którą wyruszyło ponad 50 osób przygotowujących to ewangelizacyjne wydarzenie. Inscenizacje, ukazując wydarzenia z życia Maryi i Jej Syna, miały pomóc widzowi odkryć głębie tajemnic chwalebnych Różańca i stanowią swego rodzaju zaproszenie do życia tymi tajemnicami w codzienności i rozważania ich głębi podczas modlitwy różańcowej.

Licznie przybyli widzowie mieli okazję wczuć się w scenerię wydarzeń sprzed dwóch tysięcy lat i wyobrazić sobie jak te ważne wydarzenia mogły wyglądać. Misterium Chwalebnej Drogi rozpoczęło się od ukazania grobu Jezusa z zasuniętym głazem, a na przeciwległym wzniesieniu były umieszczone 3 krzyże przypominające Golgotę. Tam to w Niedzielę Palmową br. zostały odegrane sceny ukrzyżowania i śmierci Jezusa, a inscenizacje Misterium Chwalebnej Drogi ukazały wydarzenia następujące po śmierci Jezusa. W tym kontekście zostało przedstawione jak setnik zdał sprawę z egzekucji Piłatowi, który patrząc na Golgotę rozmyślał nad słowami Jezusa. Do niego przybył Kajfasz żądając postawienia straży przy grobie, co też miało miejsce, a żołnierze jako świadkowie wydarzeń związanych ze zmartwychwstaniem zdali sprawę Kajfaszowi i radzie żydowskiej. Przy pustym już grobie Jezusa zostały zaprezentowane sceny spotkania z Marii Magdaleny z aniołem i Jezusem, a także przybycie uczniów do pustego grobu jako odpowiedź na relację Marii Magdaleny. Widzowie wsłuchując się w rozmowę uczniów idących do Emaus poszli za nimi, aby ujrzeć­­­ jak przyłączył się do nich Jezus, którego poznali dopiero przy łamaniu Chleba. Jako kolejna została przedstawiona scena ukazania się Jezusa uczniom znajdującym się w Wieczerniku, gdy brakowało Tomasza, a następnie drugie ukazanie, gdy był z nimi pełen wątpliwości Tomasz. Po tych scenach apostołowie udali się nad Morze Tyberiackie, gdzie został przedstawiony nieudany połów ryb, a następnie spotkanie z Jezusem nad brzegiem i rozmowa z Szymonem Piotrem, podczas której Jezus postawił pytanie: Czy miłujesz mnie? Potem uczniowie wsłuchiwali się w ostatnie Słowa Jezusa tzw. nakaz misyjny, a następnie widzowie dostrzegli scenę wniebowstąpienia, po której apostołowie wrócili do Wieczernika, aby wybrać Macieja w miejsce Judasza. W Wieczerniku też została ukazana scena Zesłania Ducha Świętego i zjawisk temu towarzyszącym, a następnie pierwsze wystąpienie Szymona Piotra jako przywódcy Kościoła oraz głoszenie Dobrej Nowiny przez Apostołów. Nie zabrakło ukazania złości arcykapłanów i prześladowania, którego doświadczali z ich strony Apostołowie, łącznie z ich uwięzieniem i przesłuchaniem przed Sanhedrynem, z ramienia którego wystąpił Gamaliel wzywający do rozsądku. Po tej scenie Apostołowie poszli, aby głosić Ewangelię, a w centrum wydarzeń widzowie ujrzeli Maryję, która mieszkała w domku w Efezie, a przez kolejne sceny pełne zadumy i przeżyć duchowych przeprowadziła zgromadzonych Maryja jako narratorka opowiadająca o przebiegu wydarzeń z ostatnich godzin swego życia i przejścia do nieba. Do Maryi przybywali prowadzeni przez aniołów kolejni Apostołowie, aby z Nią się pożegnać i uczestniczyć w jej pogrzebie. Była to pełna zadumy scena, w której nie uczestniczył Tomasz, który przybył z opóźnienie, aby odkryć pusty grób Maryi. W scenie wniebowzięcia przybył Jezus z aniołami, aby zbudzić ze snu śmierci Maryję i wprowadzić ją w otoczeniu aniołów do nieba przy śpiewie łacińskich pieśni. Całość Misterium Chwalebnej Drogi wieńczyła scena ukoronowania Matki Bożej na Królową nieba i ziemi. Widoczna była radość na twarzy Maryi i Jezusa, a także na twarzach aniołów i widzów, którzy głęboko przeżywali to, co widzieli we wnętrzu kościoła, który przedstawiał niebo.  Na zakończenie Ukoronowana Maryja przekazała piękny różaniec na ręce przygotowujących ze wskazaniem, że przez Różaniec możemy poznawać życie Jezusa i Maryi, a przybyli otrzymali różańce z prośbą o jedną dziesiątkę w intencji przygotowujących Misterium.

Z serca dziękujemy Bogu za ten szczególny czas łaski i możliwość uczestniczenia w tym niezwykłym dziele ewangelizacyjnym i mamy nadzieję, że ziarno zasiane w sercach wyda duchowy owoc w życiu osób, które nie tylko obejrzały, ale przede wszystkim duchowo przeżyły wydarzenia z części chwalebnej Różańca.

Wyrażamy wdzięczność Bogu i Maryi za łaskę wspólnego przygotowania Misterium czterech części Różańca, co napełnia wielką radością nasze serca.

Zachęcamy do obejrzenia Galerii Zdjęć:

Misterium Chwalebnej Drogi – Inscenizacja Tajemnic Chwalebnych – 25.08.2024 r. (Fot. Studio Angel Foto & Video)

Misterium Chwalebnej Drogi – Inscenizacja Tajemnic Chwalebnych – 25.08.2024 r. (A. Wolny)